Institut samostatnosti

Finance a zakládání rodiny

V tomto článku používám pro zjednodušení „matka“ = těhotný rodič, který zůstane doma a „otec“ = netěhotný rodič, který pracuje, ale život je pestrý a každý to můžeme mít trochu jinak.

Se založením rodiny si spoustu z nás spojí lásku a nový život a změny životního stylu, ale s miminkem se také objeví spousta finančních změn. Je fajn se zamyslet nad tím, jak teď vypadá naše bydlení, pokud ho nepotřebujete vyloženě změnit, tak by se možná hodila menší rekonstrukce: přidat vanu do koupelny, postavit vestavěnou skříň na pračku, rozdělit obývák, aby byla uzavíratelná ložnice, dodělat kuchyň, aby už nečouhaly dráty 😉 Sice většina toho začne být problém, až dítě začne lézt, ale to už na to nebudete mít moc sil ani prostoru, takže doporučuji se nad tím zamyslet co nejdřív.

Nad čím je taky fajn se zamyslet je navýšení záloh na energie: rozhodně se bude častěji prát, pravděpodobně se bude častěji vařit, a už jenom pobyt doma jako takový, kdy svítíme a splachujeme vlastní záchod vyjde dráž, než když velkou část dne trávíme v zaměstnání. A případně si připlatit za častější vyvážení popelnice (hlavně, jestli plánujete jednorázové plíny a častější vaření).

Vezmeme to od začátku:

Těhotenství a mateřská

během těhotenství nás čekají výdaje za screening ve třetím měsíci, za větší oblečení (nemyslím nutně těhotenské, ale málokterá z nás vydrží celé těhotenství se svým oblečením, já si kupovala „jen“ dvoje rifle a bundu a nové podprsenky), případně za vitamíny. V případě, že máte náročnější zaměstnání nebo se objeví potíže, tak vás může ještě před nástupem na mateřskou čekat nástup na neschopenku, což je cca 2/3 platu (jestli to potřebujete přesně, tak je to 60-72% denního vyměřovacího základu více na stránkách MPSV).

Pokud jste zaměstnanec nebo jste si platila nemocenské pojištění (potřebné lhůty viz stránky MPSV, tak vás 6-8 týdnů před předpokládaným datem porodu čeká nástup na mateřskou za 70% denního vyměřovacího základu (viz stránky MPSV). Termín si určujete vy, sdělíte ho svému gynekologovi, který vám vypíše formulář, který doručíte zaměstnavateli. Mateřská = peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí 28 týdnů (37 týdnů v případě dvojčat a vícerčat) a je zajišťována Okresní správou sociálního zabezpečení.

Protože je to v podstatě neschopenka, tak nemůžete při pobírání mateřské pracovat v tom, čeho jste práce neschopni, ale můžete pracovat na jiné pozici, u jiného zaměstnavatele nebo jako OSVČ. Pokud vám další mateřská navazuje na rodičovský příspěvek předchozího dítěte, tak se vychází ze stejných příjmů jako u první mateřské. Kdo nemá nárok na mateřskou, tak musí požádat zrovna o rodičovský příspěvek viz níže. Když nemáte nárok nebo by vaše mateřská byla nízká, může o mateřskou požádat i otec, a to po skončení šestinedělí, nejméně na 7 dní (můžete se i střídat). To, že bude pobírat mateřskou, neznamená, že musí zůstat doma, ale i tady platí již výše psané: nemůže při pobírání mateřské pracovat v tom, čeho je práce neschopen, ale může pracovat na jiné pozici, u jiného zaměstnavatele nebo jako OSVČ.

Porod

Sice je porod jako lékařský zákrok plně hrazen zdravotní pojišťovnou, ale minimálně budete potřebovat pár speciálních věcí do porodnice za pár stovek, a pokud se chcete opravdu dobře připravit, tak vás to může vyjít podstatně dráž: někde se platí za doprovod u porodu, můžete si sehnat vlastní předporodní kurz kromě toho od porodnice, vlastní porodní asistentku nebo dulu, nadstandardní pokoj. A případně porod u nadstandardního poskytovatele zdravotních služeb může vyjít i na desítky tisíc.

Otec u porodu a po porodu

Otec má nárok na volno s náhradou mzdy na dopravu k porodu, ale na doprovod k porodu je to volno bez náhrady mzdy.

Pokud je doma dítě mladší 10 let, tak si otec může požádat o ošetřovné, a to při příjmu matky k porodu na dobu jejího pobytu v nemocnici.

Otec má nárok na otcovskou poporodní péči v délce dvou týdnů ve výši 70% denního vyměřovacího základu, nastoupit musí během šestinedělí.

Poplatky za člena domácnosti

S narozením dítěte přibývá další člen domácnosti, za kterého je potřeba platit. Podle vaší situace je možné, že budete muset začít platit: odpady městu, stočné obci, zálohy na energie majiteli bytu, … Sami musíte vědět, co platíte „za hlavu“.

Výbavička

    • První rok je nová velikost oblečení každé tři měsíce, další 4 velikosti se vystřídají od 1 do 3 let, pak už se to mění po roce, tak to není takový problém. V jedné velikosti budete potřebovat asi 50 kousků, v bazaru můžete najít kus za 30 Kč, v Lidlu, Pepcu, Kiku, Sinsay se dá sehnat oblečení okolo 50 Kč ve slevě, a když chcete C&A nebo H&M, tak počítejte spíše 150 Kč a víc.

=== 50 ks x 8 velikostí x 100 Kč = 40 000 Kč za oblečení během prvních tří let

    • Velikost nohy by se dětem měla kontrolovat každé tři měsíce asi do pěti let, počítejte se změnou minimálně každý půl rok. Když budeme počítat, že první boty koupíme na jednom roce, tak na každý rok budeme potřebovat: polobotky na jaro, holínky, sandále, polobotky na podzim, holínky na podzim, zimní boty. Je na zvážení, jestli kupovat jen jedny polobotky a zimní boty, nebo raději dvoje, aby ty první stihly třeba uschnout. Nejlevnější tenisky a sandále se dají sehnat za 100 Kč, holínky za 150 Kč a zimní za 200 Kč. Pokud chcete alespoň zdravotní obuv, tak počítejte ceny ve slevě od 500 Kč, spíše 800 Kč, a jestli budete trvat na barefoot, tak ty se občas dají sehnat okolo 800 Kč, ale spíše začínají na 1000 Kč.

=== 2x polobotky za 500 Kč + 2x holínky za 300 Kč + sandále za 400 Kč + zimní za 800 Kč = 2 800 Kč za boty za rok

    • Kočárek: někdo ho považuje za zbytečnost (nebo zjistí, že je zbytečný, protože dítě v něm být nechce) a raději nosí v šátku nebo nosítku, ale když se rozhodnete ho koupit, tak v poměru cena:kvalita doporučuji začínat na 20 000 Kč, aby vydržel a nemuseli jste si pak kupovat ještě golfky nebo shánět nový na druhé dítě. Jestli chcete ušetřit, hledejte v bazarech, kočárků je tam plno, i kvalitních do 5 000 Kč.

    • Autosedačka: na sedačce šetřit nechcete, a když budete chtít nejvyšší možné bezpečí, tak jich budete v průběhu let potřebovat několik. Cena se pohybuje mezi 1 000 Kč až 25 000 Kč, takže výběr je opravdu obrovský, doporučuji se s výběrem poradit u odborníka: Centrum autosedacek

Ostatní už jsou „drobnosti“, které vás můžou vyjít na pár stovek i tisíce, bude záležet na tom, jakou kvalitu budete hledat a jaké budou vaše finanční možnosti. A také bude záležet na tom, jestli to vůbec budete chtít, jsou rodiny, které třeba nechtějí postýlku nebo naopak odmítají nosítko:

    • Nábytek: postýlka, přebalovací pult se světlem (které vás v noci totálně neprobudí, ale uvidíte do plíny), chránič koberce k přebalováku (miminko dočůrá 2m!) skříň na oblečení a další potřeby, vanička nebo koupací kyblík, …

    • Textil: nosítko nebo šátek, hnízdečko, kojící polštář, peřiny, deky, prostěradla, povlečení, fusaky, ručníky, textilní plíny, …

    • Elektronika: monitor dechu, chůvičky, sterilizátor, odsávačka, ohřívač na lahve, teploměr, …

    • Hračky: vibrační lehátko, hrací deka, hrazdička

    • Drogerie, kosmetika: prací gel na citlivější pokožku, plíny (ze začátku jsem potřebovali až 12/den), vlhčené ubrousky (ze začátku jsem potřebovali až 40 kusů/den), krémy, olejíčky, …

Tohle je jednoduchý seznam výbavičky k narození dítěte, postupně ještě budete potřebovat výbavu k jídlu (vysoká židlička, bryndáky, lžičky, krabičky, případně mixér, hrníčky, talířky) a vlastní nábytek, jak děti porostou (stůl a židle, velká postel), případně i učící věž, a samozřejmě hračky 😉 

Celkem může výbavička vyjít klidně i přes 100 000 Kč, a to ani nemusíte mít ty nejkvalitnější a nejmodernější kousky.

Po skončení peněžité pomoci v mateřství mají zaměstnankyně nárok na proplacení dovolené a musí si požádat o rodičovskou dovolenou, spojte se se zaměstnavatelem (mzdovou účetní) a domluvte se, co bude potřebovat.

Rodičovský příspěvek

O rodičovský příspěvek si musíte zažádat na Úřadu práce – oddělení státní sociální podpory (SSP), případně elektronicky. Pokud chcete, aby rodičák navázal na mateřskou, požádejte 2 měsíce předem. Zažádat můžete i 3 měsíce zpětně. Můžete čerpat 350 000 Kč (525 000 Kč za dvojčata nebo vícerčata) nejrychleji během půl roku, nejdéle do 3. narozenin dítěte. Výši si volíte sami, nejvýše však 70% denního vyměřovacího základu.

Pokud nemáte nárok na mateřskou, tak si o rodičovský příspěvek žádáte už po narození dítěte – máte nárok ode dne narození a můžete čerpat maximálně 13 tisíc korun měsíčně. 

Pokud se do rodiny narodí další dítě, nárok zaniká, ale nevyčerpanou částku lze získat jednorázově (platí pro rodiny, kde alespoň jednomu rodiči bylo možné ke dni narození dítěte stanovit denní vyměřovací základ).

Více informací najdete na stránkách MPSV

Oproti mateřské je možné při pobírání rodičovského příspěvku pracovat, jen je potřeba si ohlídat docházku dítěte mladšího dvou let do jeslí, mateřské školy či jiného obdobného předškolního zařízení. Maximální možná docházka je 92 hodin měsíčně. Od dosažení dvou let věku se již docházka dítěte nesleduje. (informace z  Aperio)

Vyplácení rodičovského příspěvku a rodičovská dovolená (= volno ze zaměstnání) se sice časově překrývají, ale nesouvisí spolu, neovlivňují se.

Rodičovská dovolená je nárokové pracovní volno. Přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci ode dne narození dítěte. Přísluší v rozsahu, o jaký rodiče požádají, maximálně do tří let věku dítěte. Zaměstnavatel nesmí čerpání rodičovské dovolené odmítnout. Po dobu čerpání rodičovské dovolené nesmí zaměstnavatel s určitými výjimkami dát rodiči výpověď.

Forma žádosti sice není stanovena, ale osvědčila se písemná žádost. Zaměstnavatel není povinen umožnit dřívější nástup než uvedený v žádosti o rodičovskou dovolenou. Není-li doba čerpání v žádosti uvedena, platí, že rodič žádá o čerpání do 3 let věku dítěte. Žádost se podává před nástupem na rodičovskou dovolenou.

Po skončení rodičovské dovolené rodič může být v situaci, kdy nemůže nebo i nechce nastoupit zpět do zaměstnání. V takovém případě je možné požádat zaměstnavatele o poskytnutí pracovního volna bez náhrady mzdy z důvodu péče o dítě. Rodiče obvykle žádají o neplacené volno do čtyř let věku dítěte nebo po kratší dobu, než dítě nastoupí do předškolního zařízení. (informace z Aperio)

Daňové slevy

S narozením dítěte máte nárok na daňovou slevu: za první dítě je to 1 267 Kč, za druhé 1 860 Kč, za třetí a další 2 320 Kč měsíčně.

Slevu může uplatňovat pouze jeden z rodičů, pokud s ním dítě žije ve společné domácnosti. Zaměstnanec si může slevu uplatňovat každý měsíc (je potřeba to nahlásit mzdové účetní a podepsat Prohlášení poplatníka), nebo si ji může „šetřit“ do daňového přiznání, pak je mu vrácena na jaře dalšího roku. Podrobnější informace zde.

Také je možné požádat o daňovou slevu na manželku/manžela ve výši 24 840 Kč, když pečuje o dítě do 3 let, a má nízké (do 68 000 Kč za rok) nebo žádné příjmy, mezi příjmy se nezapočítává rodičovský příspěvek ani sociální dávky, ale započítává se tam mateřská. O tuto slevu je možné požádat jen v daňovém přiznání. Podrobnější informace zde.

Po dočerpání rodičáku vás pravděpodobně bude čekat školka (pokud nebudete pracovat z domu a nezařídíte si individuální vzdělávání, ale o tom zase jindy 😉) I ve státních školkách se platí školkovné, většinou okolo 1 000 Kč za měsíc, neplatí se za předškolní rok, který je povinný. Kromě školkovného se ve školce platí stravné okolo 500 Kč měsíčně.

A pak už vás budou postupně budou čekat „normální“ výdaje typu: kroužky, pastelky, bačkory, stravné ve škole, tábory, a než se nadějete, tak budete shánět mobil nebo počítač 🤯 a šetřit na vypuštění dětí do samostatného života nebo dokonce spořit na důchod i svým dětem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *