Institut samostatnosti

A teď praxe

Udělali jste si přehled jaký je aktuálně váš rozpočet a jaký chcete, aby byl, tak teď už zbývá se ho jen držet 😉

Pokud hospodaříte spolu s partnerem/partnerkou nebo manželem/manželkou, tak je samozřejmě potřeba se na takovém rozpočtu shodnout, jinak vám fungovat nebude. Nehospodaříte společně, ale přemýšlíte, že byste asi měli? Koukněte sem.

Abyste se mohli držet svého rozhodnutí o rozpočtu, tak je potřeba si ho napsat a mít šanci si ho zkontrolovat, jinak se vám zase peníze poztrácí a vy nebudete tušit kde. Existuje spoustu aplikací, i některé smartbankingy umí třídit platby, můžete použít moji tabulku nebo si vytvořit vlastní, několik let mi stačil papír a tužka… Najděte si systém, který vám bude vyhovovat.

Nevíte, jak přesně si vše vypsat? 

Bojíte se, že se v tom pak nevyznáte?

Právě pro Vás tu mám Pomocníka s osobní rozpočtem:

Nejste si jistí, jestli se dokážete uhlídat a neutrácet víc, než na čem jste se shodli (i sami se sebou)?

Mně funguje jednoduchý postup:

  1. Přijde výplata: zjistím, kolik mám a spočítám, kolik a za co můžu utratit
  2. Pošlu pravidelné platby nutné i za pohodlí
  3. Nakoupím nutné: jídlo, drogerie a léky
  4. Nakoupím si pohodlí, na které mám: oblečení, elektronika, dárky, …
  5. Odložím si na druhý účet na očekávané platby: zubař, výlet, …
  6. Na účtu mi zbyde tolik, kolik potřebuju na jídlo a naftu do konce měsíce, takže už nekupuji nic mimo jídla a nafty.

 Nabízím pár tipů, jak to zařídit, abyste se vašeho rozpočtu drželi:

    • Stálé platby si nastavte na trvalé platby, nebo je posílejte ručně, co nejdřív po výplatě, tak vám nebudou peníze dlouho ležet na účtu a nebudete mít šanci je utratit.

    • Mezi stálé platby zařaďte i spoření.
    • Na začátku měsíce dělám velký nákup trvanlivých potravin, drogerie a léků/vitamínů a po zbytek měsíce pak kupuji jen pečivo, uzeniny a sýry, maso a ovoce a zeleninu. Už po 2-3 měsících jsem věděla, kolik bude potřeba na jídlo do konce měsíce bez toho, abych to musela vyloženě hlídat. Kdyby přišel velký nečekaný výdaj, tak jsem v klidu, protože vím, že máme co jíst, i kdyby to byly jen těstoviny s protlakem a doma pečený chleba ze zásob mouky. A navíc mě takhle týden před výplatou nevyplaší prázdná krabice na tablety do myčky nebo prací gel, které je výhodnější kupovat ve větším balení, ale zase člověk zaplatí jednorázově víc.

    • Tenhle prvotní nákup dělám pravidelně online přes Rohlík, Pilulku a Alzu. Při online nakupování neustále vidím, kolik utratím a lehce to změním, nemusím se pak vyděsit u pokladny nebo pobíhat po hypermarketu, abych vrátila, co jsem si rozmyslela. Také je to fajn na porovnání cen, zrovna všechny tyhle eshopy mají třeba drogerii a vitamíny, takže si srovnám ceny a vezmu nejlevnější. V neposlední řadě je to klidnější na nakupování s dětmi, trvá mi to taky třeba 3 hodiny než všechno dohledám a naklikám, ale děti si mezitím hrají okolo mě, klidně několikrát nakojím nebo malé uspím, a nemusím řešit oblékání, přesun, nudu v sámošce ani ručičky natažené do regálů.

    • Pokud víte, že vás čeká větší výdaj (zubař, oprava auta) později v měsíci, potřebnou částku převeďte do rezervy, aby vám na běžném účtu zůstalo opravdu jen na jídlo a dopravu a nemuseli jste myslet na to, kolik tam musí zůstat, nebo byste na to třeba i zapomněli a omylem to utratili.

    • Pokud se bojíte, že si první týden budete žít jako král a poslední týden budete mít sotva na chleba, tak si na účtu nechte peníze třeba jen na týden a zbytek si převeďte do rezervy, nebo si je vyberte, rozdělte a každý týden si dejte do peněženky jen to, co můžete ten týden utratit.

Trochu vás děsí, na co všechno je potřeba našetřit? Nebojte se toho, a hlavně začněte! Prozatím třeba jen se spořícím účtem na pravidelné větší výdaje: pojištění a Vánoce a přidejte tam trochu víc pro strýčka Příhodu. Nebojte se do toho sáhnout, když se rozbije auto, ale neberte z toho každý měsíc na výlet před výplatou. Jestli se bojíte, že si spoření utratíte za „zbytečnosti“, tak je fajn dělat na sebe, tak trochu pastičky“, tady je pár příkladů:

    • Rezervu si tvořím v hotovosti a nechám ji doma, takže ji neutratím unáhleným nákupem (ano, doma peníze budou ztrácet hodnotu oproti spořícímu účtu, ale zůstane vám aspoň něco).

    • Spořící účet na rezervu si zařiďte v jiné bance, ideálně si i přístupové údaje nechte zapsané doma, tak aby vám trvalo se k penězům dostat, a ne abyste se k penězům dostali na dvě kliknutí během půl minuty, když už stojíte u pokladny.

    • Pokud víte, že za nějakou dobu budete potřebovat větší obnos, tak je možné si zřídit termínovaný vklad: dají se zřídit už od jednoho týdne, takže nehrozí, že byste si uzamkli peníze na roky. Považuji to za ideální variantu právě při spoření na pojištění nebo Vánoce, protože víme kdy a kolik budeme potřebovat. Navíc mají většinou velké pokuty za předčasné vybrání, což by vás mělo zastavit před zbytečným výběrem.

    • Alespoň část rezervy můžete uložit na termínovaný vklad: když si ho zařídíte tak, aby se obnovoval dva dny po výplatě, tak při dostatečném příjmu nebudete mít potřebu zbytečně vybírat, ale při nedostatečném příjmu už budete vědět, jestli nebo kolik potřebujete vybrat. A kdyby se stalo, že budete peníze potřebovat akutně v průběhu měsíce, tak se vybrat dají, jen je potřeba se podívat, jaký je tam poplatek, nebo můžete pozdržet jiné platby (kromě splátek většina plateb dokáže maximálně 30 dní do další výplaty počkat). Není to ideální varianta, ale zase je to lepší než to každý měsíc vybírat týden před výplatou a ve výsledku nemít nic.

    • Pak je tu ještě jedna varianta, když jste zaměstnanec a máte děti: nenechávat si vyplácet daňový odpočet na děti každý měsíc ve výplatě, ale nechat si to vyplatit až v rámci ročního zúčtování po daňovém přiznání. Sice nemůžete počítat s přesným dnem, ale pokud jste jen zaměstnanec a daňové přiznání vám zařizují v práci, tak by to měli do konce dubna stihnout. Pokud jste i podnikatel nebo si daňové přiznání zařizujete sám/sama, tak se lhůty počítají podle dne a způsobu podání. Kolik dostanete, najdete tady.

Ještě takový malý tip:

S tím, jak se neustále objevují nové způsoby, jak ukrást nakupujícím číslo karty a vybílit účet, tak jsme s manželem nepovažovali placení kartou přes internet za nejbezpečnější variantu. Proto jsme si zařídili druhý účet u té samé banky (přeposlání peněz je otázka pár vteřin) s platebními kartami, a všechny platby přes internet posíláme z tohoto účtu. Na začátku měsíce si tam pošleme pár tisíc, a pak případně dopošleme, když je potřeba víc, ale kdyby se tam někdo dostal, tak nám nevezme celou výplatu najednou. Těmito kartami platíme i na dovolené.

Potřebujete do praxe zasvětit i drahou polovičku?

Potřebujete pomoc s finančními produkty?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *